مسجد حظیره یزد

این مسجد ( مسجد حظیره یزد ) در خیابان امام واقع شداه است و محل ارامگاه سومین شهید محراب ، شهید صدوقی است.در این مسجد ستون ها به نقش می آیند و نمای بیرونی این مسجد سرشار از اشکال هندسی است.مکان این اثر تاریخی در نقشه زیر آمده است.

بانی مسجد حظیره «حاج شمس الدین علیشاه میبدی» است. حاج علی شاه میبدی این مسجد را برای اسکان دادن افراد فقیر و تهی دست و همچنین محلی برای عبادت و نماز گزاردن ساخته است. گفته می‌شود زمانی همسر حاج علیشاه بیماری لاعلاجی می‌گیرد و هیچ راهی برای معالجه و بهبود حالش جواب نمی‌دهد. در یک شب سرد زمستانی زمانی که حاج علی شاه از دروازه فتح وارد یزد می‌شود، نذر می‌کند که اگر همسرش از این بیماری جان سالم به در برد، در این مکان، مسجدی به همراه حمام، آب انبا ر و مکانی برای اسکان فقرا و مسافران بسازد. زمانی که همسر حاج علیشاه بهبود می‌یابد بنای اولیه مسجد در همان مکان ساخته می‌شود. البته از این بنای اولیه مسجد در حال حاضر فقط سنگ مرمر محراب باقی مانده است.

معماری مسجد حظیره

ساخت صورت كنونی «مسجد حظیره‌ی یزد»، از سال ۵۷ شمسی و قبل از انقلاب با سرپرستی آیت‌الله صدوقی آغاز شد و جز سنگ مرمری كه در این بنا بوده، مابقی آثار جدید هستند و گسترش این مسجد همچنان ادامه دارد. این مسجد با گنبد آجری، قوس‌های شبدری و کاشی‌کاری فیروزه‌ای یکی از نمونه‌های ساده و بی‌تکلف هنر اسلامی است.

بنای اولیه مسجد به شکل اتاق ساده با پوشش داخلی گچی بوده که پشت بام و نمایی آجری داشته است. مسجد در گذر زمان توسعه یافته و اما در مجموع معماری سنتی به کار گرفته شده برای ساخت، این مسجد را منحصر به فرد کرده به گونه‌ای که با بافت تاریخی مجاورش سازگار است.

شبستان‌ها و تابستان خانه‌های مسجد با خط کوفی و رگه چینی‌های آجری تزیین شده‌اند. کاشی‌های معرق و نقش‌های گل و بوته اسلیمی مناره‌ها از زیبایی‌های این مسجد به‌شمار می‌روند. .

مسجد مذکور دارای ۳ درب ورودی است که درب اصلی آن درب بزرگ فلزی می باشد که به خطوط هندسی تزئین یافته‌است . اسپر، پیشخوان و دو مناره قطور مسجد با کاشی معرق با نقش‌های گل و بوته اسلیمی، ختایی – ترنجی و همچنین کتیبه‌هایی با خط ثلت ترنج، گلدان طاق‌نما و خطوط کوفی تزیین شده‌اند. بر ترنج‌ها اسامی خداوند و پنج تن آل عبا (ع) حک شده است. نمای بیرون مسجد آجر است و کف مسجد و صحن آن سیمانی است. مسجد دارای صحن وسیعی است که در میان آن حوضی زیبا دیده می‌شود.

مسجد جدید ضلع غربی دارای سکویی سنگ فرش، ستون‌های بلند و چهار گوش یکپارچه و درب‌های بزرگ چوبی است. داخل مسجد نیز با ستون‌های بلند و قطور با کاشی‌های معرق و سقفی پوشیده با شیشه‌های رنگین و سنگ است.

 

سوئیت یزد | سوئیت در یزد | اجاره سوئیت در یزد |  رزو سوئیت در یزد : 09391847811

نمای بیرونی مسجد حظیره
نمای دوزنی مسجد
ساختمان داخلی حظیره
مسجد حظیره