میدان امیر چخماخ یزد

میدان امیرچخماخ یزد ، میدانی در مرکز شهر قدیم  یزد است که در زمان تیموریان ساخته شده و شامل بازار ، مسجد ، تکیه و دو آب انبار می باشد .

این میدان از ابتدا یکی از اصلی ترین میدان شهر یزد بوده که مردم برای مراسمات مختلف در این مکان جمع می شدند . در اطراف میدان امیر چخماخ بناهای برجسته ای از مجموعه های تاریخی و گردشگری است.

مسجد امیر چخماخ

در ضلع جنوبی این میدان ، مسجد امیرچخماخ در سال 841 هجری ساخته شد . زیبایی و اهمیت این مسجد تا حدی است که به عنوان دومین مسجد مهم استان یزد است .

گنبد این مسجد خمیده و ترکدار است و با کاشی هایی به رنگ سبز پوشیده شده است و در اطراف آن کتیبه ای به خط کوفی قرار دارد .

آب انبار امیر چخماخ

آب انبار امیرچخماخ که قدمتش به دوره ی صفویه برمی گرد در کنار بازر حاجی قنبر قرار دارد و در سال 1385 به ثبت ملی می رسد . این میدان 3 آب انبار داشته و اکنون 2 آب انبار ان پا برجاست

تکیه امیر چخماخ

تکیه امیرچخماخ در ضلع غربی و شرقی این میدان قرار دارد . تکیه در واقع جایی با غرفه های بسیار است که مردم در هنگام عزاداری در آن جمع می شوند.

بازار حاجی  قنبر

بازار حاجی قنبر در دوران پهلوی در ضلع جنوبی این میدان قرار گرفت و با ساخت خیابان شاه قسمتی از آن تخریب شد .

در این بازار جگرکی و فرش فروشی بسیار است .اگر قصد سفر به یزد را دارید کافیست با شماره های : 0910332109009391847811 تماس حاصل فرمائید ، تا از اقامتگاه و راهنمای گردشگری مانند : مسجد جامع ، کویر نوردی ، آتشکده و …. بهره مند شوید .