زندان اسکندر یزد

یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری شهر یزد زندان اسکندر می باشد و برای کسانی که تاریخ ، عنر و معماری را دوست میتوان مکان بسیار عالی باشد . اکنون به زندان اسکندر مدرسه ضیائیه نیز گفته میشود و این لقب به دلیل تغیر کاربری در این بنا و تدریس علوم مختلف انتخاب شده است .

بخش های مختلف زندان اسکندر یزد

یکی از مهمترین دلیل معروف شدن این مجموعه تاریخی ،  نوع معماری و شکوه آن می باشد در جاهای مختلف این مجموعه به چشم میخورد . علاوه بر ورودی و دیواری که تاریخ و هنر خود را دارد .این مجموعه بخش های دیدنی زیادی از جمله :

گنبد :

در اکثر بناهای تاریخی گنبد به چشم میخورد و سازندگان این آثر برای ایجاد نقش و نگاره ی روی گنید حساسیت داشتند . گنبد زندان اسکندر از خشت درست شده است و روی آن نگاره هایی زیبا دیده میشود . ارتفاع این گنید 18 متر می باشد .

شبستان:

مانند تمامی مسجد ها و مکان های مذهبی ، این مجموعه نیز دارای شبستان بزرگی بوده است که رواق های کوچک و بزرگ در جاهای متفاوت با معماری هوشمند و خاص طراحی شده است

بادگیر :

یزد شهر بادگیر ها است و دارای آب و هوای گرم و متعادل است .

زمان گذشته  در تابستان ها مردم بدلیل نبود کولر با ستفاده از خشت خام ساختمان هایی بلند با دریچه های بزرگ می ساختد و این ساختمان ها همانند کولر ساختمان را خنک میکرده است .

یکی از بزرگترین بادگیر شهر یزد در باغ دولت آباد قرار دارد . در کنار ساختمان این مجموعه اتقی با نام بادگیر وجود دارد که برای خنگ کردن این مجموعه استفاده می شده است .

اگر قصد سفر به یزد رادید دارید کافیست با شماره های : 09103321090 و 09391847811 تماس حاصل فرمائید تا از راهنمای گردشگری و رزرو اقامتگاه بهرهمند شوید .