آب انبار در یزد

آب انبار یزد : در قدیم ساختمان هایی کنبد شکل در زیر زمین ساخته میشد و به دلیل خنک بودن هوای ان و نبود یخچال و فریزر مردم از اب انبار برای نگهدای خوراکی هایشان کمک می گرفتند.

راهرو آب انبار یزد

 

ساختار آب انبار رستم گیو یزد

آب‌انبارها نوعی از مخازن سر پوشیده‌ آبی هستند که در ارتفاعی پایین ‌تر از سطح زمین و جهت تامین آب مصرفی مردم توسط آب رودخانه‌ ها و قنات‌ ها، ساخته‌ شده ‌اند.

در گذشته، یک نوع آب ‌انبار عمومی در محله ‌ها و کاروانسراها و یک نوع آب انبار خصوصی درون خانه ‌های شخصی وجود داشته که از بخش‌ های مختلفی همچون منبع ذخیره‌ آب، پوشش منبع، هواکش، راه‌ پله، پاشیز، ورودی زیبا و از همه مهم تر ۲ تا ۶ بادگیر بلند بالا بر روی این آب انبارها تشکیل می‌شدند.

 

آب انبار رستم گیو در بافت تاریخی یزد و بر روی دشت صاف طبقات خاک رس قرار دارد که ۴ بادگیر از ۴ طرف آن را در بر گرفته اند. طراحی گنبد این آب انبار یزد به شکل یک سرو( نماد جاودانگی) آجری از نوع فرشی و معروف به آجر آب انباری است. آب انبار رستم گیو یزد ، خزینه ای بزرگ و استوانه ‌ای با گنجایش ۲۳۰۰ متر مکعب آب دارد که قطر دهانه آن ۱۴ متر و عمق آن ۱۵ متر می باشد. طاق نما و سردر ورودی آب انبار نیز منقوش و کادربندی دارد. این بنای تاریخی، اثر دست استاد هنرمند« حاج محمد ابراهیم خرمشاهی» می باشد که نظارت ساخت آن را نیز« ارباب جمشید امانت» بر عهده داشته است.

آب انبار گیو رستم که در بین محله زرتشتی و مسلمان نشین قرار داشته به علت رعایت مسائل فقهی، دارای دو دهانه‌ جداگانه می باشد که هر دهانه مخصوص یک فرقه بوده است.

 

اگر قصد اقامت در یزد و رزرو سویت ارزان در یزد را دارید با شماره 09391847811

سوئیت یزد | سوئیت در یزد | اجاره سوئیت در یزد |  رزو سوئیت در یزد : 09391847811

آب انبار یزد
آب انبار یزد
آب انبار
اب انبار یزد
آب انبار یزد
آب انبار یزد
آب انبار یزد
آب انبار یزد
آب انبار رستم گیو